Java Programowanie
Programowanie

Jak zacząć programować w Javie. Java od zera: piszemy pierwszy program

Chcesz nauczyć się programować, wybrałeś język Java i zastanawiasz się jak zacząć programować w Javie? Oto szybki sposób na start.

Java: jak zacząć?

Po pierwsze liczą się dobre chęci. Potrzebujesz tylko komputera oraz JDK. Warto też zainstalować program, w którym będziesz pisał kod w Javie.

Krok 1. Java Development Kit JDK

 

Pierwszy krok to pobranie i instalacja Java Development Kit, czyli w skrócie JDK. Pobierz go ze strony http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

 
Pobieranie JDK
 
Akceptujemy teraz licencję i wybieramy system. Poniżej pobieranie JDK dla systemu Windows:
Akceptacja licencji i pobieranie JDK
 
Instalacja nie przysparza problemów, po prostu klikamy Next, by przechodzić Dalej.
 

Krok 2. Zintegrowane środowisko programistyczne

Gdy JDK jest już zainstalowane przechodzimy do instalacji środowiska. Kod swoich programów możesz pisać nawet w zwykłym Notatniku, tylko po co …? Możesz wykorzystać nieco bardziej rozbudowane edytory takiej jak Notepad++ czy  edytor Sublime Text.
Dużo jednak wygodniej jednak skorzystać ze zintegrowanego środowiska programistycznego, w skrócie IDE. Przykładem takiego środowiska jest Eclipse jak również NetBeans.

Eclipse
Jednym z najbardziej popularnych „programów do programowania w javie” jest Eclipse.
Program możesz pobrać darmowo ze strony eclipse.org , wystarczy kliknąć Download.

Wybierasz „Eclipse IDE for Java Developers, naciskasz przycisk Install i akceptujesz licencję klikając „Accept Now”.

Gdy instalacja dobiegła końca klikasz przycisk „Launch”, by uruchomić program. Wybierasz lub potwierdzasz też katalog workspace.

Program Eclipse uruchamia się i wita nas ekran powitalny. Ja od razu zamykam zakładkę Welcome i przechodzeę do tworzenia programu / projektu.

Krok 3. Zaczynamy pracę

Zakładam, że mamy już uruchomiony program Eclipse. Zamykamy okno powitalne.

Projekt w Javie tworzymy wybierając z górnego menu: File> New>Java Project

W otwartym oknie w polu Project Name wpisz nazwę dla tworzonego projektu. W przykładzie używam nazwy Nauka, pamiętaj by nazwa projektu rozpoczynała się wielką literą. Kliknij Finish, bu utworzyć nowy projekt (w tym momencie nie będziemy zajmować się wyjaśnianiem i omawianiem poszczególnych opcji środowiska Eclipse).

Klikamy teraz prawym klawiszem myszy na nazwie projektu (u mnie Nauka) i wybieramy
New > Class:

W otwartym oknie nadajemy nazwę, zaznaczamy

W tym momencie powinniśmy zobaczyć już kod programu:

O tym jak napisać swój pierwszy program przeczytasz w kolejnym wpisie. Zapraszam …

Uwaga. Jest to pierwszy wpis z całej serii dotyczącej nauki programowania w Javie. Seria skupia się na podstawowych, praktycznych aspektach języka. Wszystkie materiały powstały z myślą o uczniach szkoły średniej, a dokładniej liceum ogólnokształcącym z rozszerzoną informatyką. Uczniowie tej szkoły mogą zdawać maturę z informatyki, wcześniej wybierając i deklarując język programowania. Jednym z języków programowania zdawanych na maturze jest właśnie Java, a jedynym dostępnym edytorem jest Eclipse.

Jeden komentarz

  • Bartek

    I co dalej? Jest wstęp, dochodzę do końca artykułu i nie ma żadnego przycisku następnej strony. Są tylko przyciski do kolejnych artykułów nie związanych z tematem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *