Programowanie dla dzieci – najlepsze książki do nauki kodowania

Postanowiłam zaopatrzyć moje dziecko w książkę, dzięki której nauczy się programowania. Poszperałam, poszukałam i przestawiam Wam moje typy. Dzisiejszy temat programowanie dla dzieci książka.

Obecnie dużo mówi się o tym, by uczyć dzieci programowania. Wydaje mi się, że większość nauczycieli prowadzących zajęcia z komputerem w szkołach, wprowadza już elementy programowania. Być może nasze dzieci poznają język LOGO i pracują w Logomocji, a może korzystają ze Scratcha.
Wszystko zależy od szkoły, nauczyciela – czy nauczyciel jest przygotowany i sam potrafi programować, czy szkoła organizuje zajęcia dodatkowe …

Wydaje mi się, że większość nauczycieli prowadzących zajęcia z komputerem w szkołach, wprowadza już elementy programowania. Być może nasze dzieci poznają język LOGO i pracują w Logomocji, a może korzystają ze Scratcha.
Wszystko zależy od szkoły, nauczyciela – czy nauczyciel jest przygotowany i sam potrafi programować, czy szkoła organizuje zajęcia dodatkowe …

Nauka programowania ma wiele zalet. Oczywiście dziecko może w przyszłości zostać dobrym programistą, a dobrym będzie oznaczało świetnie zarabiającym.

Jednak nie każde dziecko zostanie programistą, bo nie każde dziecko ma do tego predyspozycje. Czy oznacza to jednak, że nie powinniśmy uczyć dzieci programować? Ależ skąd.

Nauka programowania to dla dzieci świetna zabawa. Czy istnieje chłopiec, który nie chciałby stworzyć własnej gry komputerowe?

Tworzenie gier i innych programów jest bardzo twórcze. Programowanie rozwija logiczne myślenie i zdolność do rozwiązywania problemów.

Książki do nauki programowania dla dzieci

W tym momencie mam na biurku trzy książki dla dzieci.

  1. Kodowanie dla dzieci. Baw się i ucz ze Scratchem i Pythonem. Marc Scott
  2. Programowanie – jakie to proste!: dla dzieci. Carol Vordeman
  3. Nauka programowania z Minecraftem: buduj niesamowite światy z wykorzystaniem mocy Pythona! Craig Richardson
  4. Python dla dzieci. Programowanie na wesoło. Jason R. Briggs

Podaję je w takiej kolejności, bo taka wydawała mi się prawidłowa, jeśli oceniałam je pod kątem trudności, wieku dziecka, dla którego jest przeznaczona.

Książki mają bowiem służyć mojemu dziecku do nauki programowania. Dziecko ma dopiero 8,5 lat i chodzi do 2klasy szkoły podstawowej. Zależało mi, żeby początki były łatwe i absolutnie nie zniechęcające.

Na pierwszy ogień wybrałam więc pozycję pierwszą, czyli „Kodowanie dla dzieci”.

Kodowanie dla dzieci. Baw się i ucz ze Scratchem i Pythonem. Marc Scott

Kodowanie dla dzieci (empik ok 23zł)

Książka bardzo kolorowa, przystępna. Niestety bardzo cieniutka – 60 stron. Napisałam „niestety”, ale w zasadzie może być to plusem, bo nie przerazi młodszych dzieci.

Z tej książki korzysta obecnie moje dziecko, które ma 9 lat i chodzi do II klasy szkoły podstawowej. Wydawało mi się, że taka cieniutka kolorowa książeczka będzie w sam raz. Czy miałam rację? Otóż i tak, i nie.

To co nam się podoba w książce to to, że moje dziecko daje radę pracować z nią samo. Książka zawiera jasne instukcje krok po kroku. Dla mnie jest to też okazja, aby nauczyć dziecko takiej formy pracy, pracy samodzielnej – przedewszystkim czytania ze zrozumieniem i korzystania z instrukcji. Oczywiście nie zawsze wszystko wychodzi i czasami mój syn przegapi jakiś fragment i wtedy mamy: „mama nie wychodzi mi”.

Książka jednak mnie zaskoczyła. Wyszłam z założenia, że to taka cienka kolorowa książeczka, którą moje dziecko szybko połknie, coś tam się pobawi i w sumie niewiele się nauczy. Tymczasem wcale tak nie jest. Już pierwszy przykład zawiera definiowanie bloków i zmiennych. W kolejnym przykładzie mamy już powtórzenia. A więc od razu mamy wprowadzenie do programowania, a nie tylko same puste bawienie się programem. I za to daję jej duży plus.

Co będzie dalej i czy dziecko 9 letnie nauczy się programowania, napiszę gdy przerobimy zawarty w niej materiał. Póki co, moje dziecko jest bardzo zachęcone, i cieszy się, że jest już programistą.

Programowanie – jakie to proste!: dla dzieci. Carol Vordeman

Programowanie jakie to proste (empik ok 40zł)

Książka uczy programowania w programie Scratch oraz w języku Python. Ma ok 220 stron (Scratch zajmuje ok 60 stron, a Python ok 90str). Wnętrze książki ładne, kolorowe i wydaje mi się, że zachęcające dzieci do nauki programowania.

Napiszę od razu uczciwie, że książka nie jest jeszcze używana przez mojego 8 latka. Było tylko spojrzenie na nią i powrót do książki „Kodowanie dla dzieci”. Czeka więc sobie, gdy Scratch z „Kodowania” zostanie przerobiony i będzie można robić kolejne projekty z innej, tej, książki.

Napewno książka sprawdzi się u dzieci nieco starszych. Ma również fajne przykłady, ale ma też więcej tzw teorii. I dobrze, bo tłumaczy potrzebne zagadnienia.

Nauka programowania z Minecraftem: buduj niesamowite światy z wykorzystaniem mocy Pythona! Craig Richardson

Książka uczy programowania w Minecraftcie. Jeszcze czeka, nie jest używana. Mam bowiem mieszane uczucia co do niej. I nie zdecydowałam jeszcze, czy będziemy jej używać. Oczywiście mój syn lubi gry komputerowe, lubi też grać w Minecrafta. A ja z jednej strony chcę pokazać mu jak fajne jest programowanie, ale z drugiej strony nie chcę zachęcać go do gier. Póki co skupiam się na tym, by odciągać go od gier, tak by miał swoje zainteresowania i to je rozwijał. A nie przesiadywał przy komputerze, czy tablecie grając.

Python dla dzieci. Programowanie na wesoło. Jason R. Briggs

Książka zdecydowanie przeznaczona jest dla dzieci starszych, a w zasadzie nastolatków i młodzieży.

Książkę tylko przejrzałam z ciekawością. Może wkrótce postaram się przejrzeć ją badziej dokładnie i przedstawić opinię o niej.

Na stronie wydawnictwa Helion możecie zapoznać się z książką, zobaczyć spis treści oraz przeczytać Rozdział 1:Nie wszystkie węże są gadami

Jeśli interesuje cię programowanie w języku Python zapraszam do przeczytania wpisu o najlepszych książkach do Pythona.

Konkursy informatyczne dla dzieci

Oto lista konkursów informatycznych adresowanych do dzieci. Ujęłam tutaj konkursy, które są mi znane, gdy uczestniczyli w nich moi uczniowie.

Bóbr Międzynarodowy Konkurs Informatyczny

strona konkursu: https://www.bobr.edu.pl/

Konkurs adresowany do dzieci we wszystkich typach szkół począwszy od I klasy szkoły podstawowej do szkół ponadpodstawowych (ponadgimnazjalnych). Oczywiście dzieci startują w swoich odpowiednich kategoriach klasowych.

Kategorie:
Skrzat: I-III klasa szkoły podstawowej
Benjamin: IV-VI klasa szkoły podstawowej
VII-VIII klasa szkoły podstawowej + ostatnie klasy gimnazjum
Senior: szkoły ponadpodstawowe

Przykłady zadań:
Zadania z 2018r. – konkursowe
Zadania 2018r. – próbne
Zadania 2017r. – konkursowe
Zadania 2017 r. – próbne
Zadania 2016r. – konkursowe
Zadania 2016r. – próbne
Zadania 2015r. – konkursowe
Zadania 2015r. – próbne
Zadania 2014r.
Zadania 2013r.

Przedmiotowy konkurs informatyczny LOGIA dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych

Jest to konkurs programistyczny. Uczeń rozwiązuje zadania posługując się wybranym językiem programowania: Logo lub Python.

Wcześniej poszczególne konkursy miały też nazwy minilogia, polilogia, liga zadaniowa.

Programowanie dla dzieci: Scratch

  1. Program pobieramy ze strony: https://scratch.mit.edu/download#installation

    Wersja na Windows: https://scratch.mit.edu/scratchr2/static/sa/Scratch-461.exe
  2. Instalujemy program, wystarczy kliknąć Kontynuuj.
  3. Po instalacji program uruchamia się automatycznie. Ja klikam przycisk No thanks, aby od razu przejść do pracy
  4. Zmieniamy język na język polski – obok napisu Scratch znajduje się ikona Globusu, klikamy i szukamy na liście wybranego językaJak zacząć programować w Javie. Java od zera: piszemy pierwszy program

Chcesz nauczyć się programować, wybrałeś język Java i zastanawiasz się jak zacząć programować w Javie? Oto szybki sposób na start.

Java: jak zacząć?

Po pierwsze liczą się dobre chęci. Potrzebujesz tylko komputera oraz JDK. Warto też zainstalować program, w którym będziesz pisał kod w Javie.

Krok 1. Java Development Kit JDK

 

Pierwszy krok to pobranie i instalacja Java Development Kit, czyli w skrócie JDK. Pobierz go ze strony http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

 
Pobieranie JDK
 
Akceptujemy teraz licencję i wybieramy system. Poniżej pobieranie JDK dla systemu Windows:
Akceptacja licencji i pobieranie JDK
 
Instalacja nie przysparza problemów, po prostu klikamy Next, by przechodzić Dalej.
 

Krok 2. Zintegrowane środowisko programistyczne

Gdy JDK jest już zainstalowane przechodzimy do instalacji środowiska. Kod swoich programów możesz pisać nawet w zwykłym Notatniku, tylko po co …? Możesz wykorzystać nieco bardziej rozbudowane edytory takiej jak Notepad++ czy  edytor Sublime Text.
Dużo jednak wygodniej jednak skorzystać ze zintegrowanego środowiska programistycznego, w skrócie IDE. Przykładem takiego środowiska jest Eclipse jak również NetBeans.

Eclipse
Jednym z najbardziej popularnych „programów do programowania w javie” jest Eclipse.
Program możesz pobrać darmowo ze strony eclipse.org , wystarczy kliknąć Download.

Wybierasz „Eclipse IDE for Java Developers, naciskasz przycisk Install i akceptujesz licencję klikając „Accept Now”.

Gdy instalacja dobiegła końca klikasz przycisk „Launch”, by uruchomić program. Wybierasz lub potwierdzasz też katalog workspace.

Program Eclipse uruchamia się i wita nas ekran powitalny. Ja od razu zamykam zakładkę Welcome i przechodzeę do tworzenia programu / projektu.

Krok 3. Zaczynamy pracę

Zakładam, że mamy już uruchomiony program Eclipse. Zamykamy okno powitalne.

Projekt w Javie tworzymy wybierając z górnego menu: File> New>Java Project

W otwartym oknie w polu Project Name wpisz nazwę dla tworzonego projektu. W przykładzie używam nazwy Nauka, pamiętaj by nazwa projektu rozpoczynała się wielką literą. Kliknij Finish, bu utworzyć nowy projekt (w tym momencie nie będziemy zajmować się wyjaśnianiem i omawianiem poszczególnych opcji środowiska Eclipse).

Klikamy teraz prawym klawiszem myszy na nazwie projektu (u mnie Nauka) i wybieramy
New > Class:

W otwartym oknie nadajemy nazwę, zaznaczamy

W tym momencie powinniśmy zobaczyć już kod programu:

O tym jak napisać swój pierwszy program przeczytasz w kolejnym wpisie. Zapraszam …

Uwaga. Jest to pierwszy wpis z całej serii dotyczącej nauki programowania w Javie. Seria skupia się na podstawowych, praktycznych aspektach języka. Wszystkie materiały powstały z myślą o uczniach szkoły średniej, a dokładniej liceum ogólnokształcącym z rozszerzoną informatyką. Uczniowie tej szkoły mogą zdawać maturę z informatyki, wcześniej wybierając i deklarując język programowania. Jednym z języków programowania zdawanych na maturze jest właśnie Java, a jedynym dostępnym edytorem jest Eclipse.