Programowanie dla dzieci – najlepsze książki do nauki kodowania
Postanowiłam zaopatrzyć moje dziecko w książkę, dzięki której nauczy się programowania. Poszperałam, poszukałam i przestawiam Wam moje typy. Dzisiejszy temat programowanie dla dzieci książka.
Obecnie dużo mówi się o tym, by uczyć dzieci programowania. Wydaje mi się, że większość nauczycieli prowadzących zajęcia z komputerem w szkołach, wprowadza już elementy programowania. Być może nasze dzieci poznają język LOGO i pracują w Logomocji, a może korzystają ze Scratcha.
Wszystko zależy od szkoły, nauczyciela – czy nauczyciel jest przygotowany i sam potrafi programować, czy szkoła organizuje zajęcia dodatkowe …
Wydaje mi się, że większość nauczycieli prowadzących zajęcia z komputerem w szkołach, wprowadza już elementy programowania. Być może nasze dzieci poznają język LOGO i pracują w Logomocji, a może korzystają ze Scratcha.
Wszystko zależy od szkoły, nauczyciela – czy nauczyciel jest przygotowany i sam potrafi programować, czy szkoła organizuje zajęcia dodatkowe …
Nauka programowania ma wiele zalet. Oczywiście dziecko może w przyszłości zostać dobrym programistą, a dobrym będzie oznaczało świetnie zarabiającym.
Jednak nie każde dziecko zostanie programistą, bo nie każde dziecko ma do tego predyspozycje. Czy oznacza to jednak, że nie powinniśmy uczyć dzieci programować? Ależ skąd.
Nauka programowania to dla dzieci świetna zabawa. Czy istnieje chłopiec, który nie chciałby stworzyć własnej gry komputerowe?
Tworzenie gier i innych programów jest bardzo twórcze. Programowanie rozwija logiczne myślenie i zdolność do rozwiązywania problemów.
Książki do nauki programowania dla dzieci
W tym momencie mam na biurku trzy książki dla dzieci.
- Kodowanie dla dzieci. Baw się i ucz ze Scratchem i Pythonem. Marc Scott
- Programowanie – jakie to proste!: dla dzieci. Carol Vordeman
- Nauka programowania z Minecraftem: buduj niesamowite światy z wykorzystaniem mocy Pythona! Craig Richardson
- Python dla dzieci. Programowanie na wesoło. Jason R. Briggs
Podaję je w takiej kolejności, bo taka wydawała mi się prawidłowa, jeśli oceniałam je pod kątem trudności, wieku dziecka, dla którego jest przeznaczona.
Książki mają bowiem służyć mojemu dziecku do nauki programowania. Dziecko ma dopiero 8,5 lat i chodzi do 2klasy szkoły podstawowej. Zależało mi, żeby początki były łatwe i absolutnie nie zniechęcające.
Na pierwszy ogień wybrałam więc pozycję pierwszą, czyli „Kodowanie dla dzieci”.
Kodowanie dla dzieci. Baw się i ucz ze Scratchem i Pythonem. Marc Scott
Książka bardzo kolorowa, przystępna. Niestety bardzo cieniutka – 60 stron. Napisałam „niestety”, ale w zasadzie może być to plusem, bo nie przerazi młodszych dzieci.
Z tej książki korzysta obecnie moje dziecko, które ma 9 lat i chodzi do II klasy szkoły podstawowej. Wydawało mi się, że taka cieniutka kolorowa książeczka będzie w sam raz. Czy miałam rację? Otóż i tak, i nie.
To co nam się podoba w książce to to, że moje dziecko daje radę pracować z nią samo. Książka zawiera jasne instukcje krok po kroku. Dla mnie jest to też okazja, aby nauczyć dziecko takiej formy pracy, pracy samodzielnej – przedewszystkim czytania ze zrozumieniem i korzystania z instrukcji. Oczywiście nie zawsze wszystko wychodzi i czasami mój syn przegapi jakiś fragment i wtedy mamy: „mama nie wychodzi mi”.
Książka jednak mnie zaskoczyła. Wyszłam z założenia, że to taka cienka kolorowa książeczka, którą moje dziecko szybko połknie, coś tam się pobawi i w sumie niewiele się nauczy. Tymczasem wcale tak nie jest. Już pierwszy przykład zawiera definiowanie bloków i zmiennych. W kolejnym przykładzie mamy już powtórzenia. A więc od razu mamy wprowadzenie do programowania, a nie tylko same puste bawienie się programem. I za to daję jej duży plus.
Co będzie dalej i czy dziecko 9 letnie nauczy się programowania, napiszę gdy przerobimy zawarty w niej materiał. Póki co, moje dziecko jest bardzo zachęcone, i cieszy się, że jest już programistą.
Programowanie – jakie to proste!: dla dzieci. Carol Vordeman
Książka uczy programowania w programie Scratch oraz w języku Python. Ma ok 220 stron (Scratch zajmuje ok 60 stron, a Python ok 90str). Wnętrze książki ładne, kolorowe i wydaje mi się, że zachęcające dzieci do nauki programowania.
Napiszę od razu uczciwie, że książka nie jest jeszcze używana przez mojego 8 latka. Było tylko spojrzenie na nią i powrót do książki „Kodowanie dla dzieci”. Czeka więc sobie, gdy Scratch z „Kodowania” zostanie przerobiony i będzie można robić kolejne projekty z innej, tej, książki.
Napewno książka sprawdzi się u dzieci nieco starszych. Ma również fajne przykłady, ale ma też więcej tzw teorii. I dobrze, bo tłumaczy potrzebne zagadnienia.
Nauka programowania z Minecraftem: buduj niesamowite światy z wykorzystaniem mocy Pythona! Craig Richardson
Książka uczy programowania w Minecraftcie. Jeszcze czeka, nie jest używana. Mam bowiem mieszane uczucia co do niej. I nie zdecydowałam jeszcze, czy będziemy jej używać. Oczywiście mój syn lubi gry komputerowe, lubi też grać w Minecrafta. A ja z jednej strony chcę pokazać mu jak fajne jest programowanie, ale z drugiej strony nie chcę zachęcać go do gier. Póki co skupiam się na tym, by odciągać go od gier, tak by miał swoje zainteresowania i to je rozwijał. A nie przesiadywał przy komputerze, czy tablecie grając.
Python dla dzieci. Programowanie na wesoło. Jason R. Briggs
Książka zdecydowanie przeznaczona jest dla dzieci starszych, a w zasadzie nastolatków i młodzieży.
Na stronie wydawnictwa Helion możecie zapoznać się z książką, zobaczyć spis treści oraz przeczytać Rozdział 1:Nie wszystkie węże są gadami
Jeśli interesuje cię programowanie w języku Python zapraszam do przeczytania wpisu o najlepszych książkach do Pythona.