Nauka programowania
Programowanie

Darmowe kursy JavaScript oraz materiały, z których warto uczyć się programowania

Uczysz się programowania w JavaScript? Postaram się podpowiedzieć z jakich kursów Javascript warto korzystać, gdzie znaleźć dobre materiały do nauki programowania w tym języku.

Jeśli jesteś na początku drogi i stawiasz dopiero pierwsze kroki w programowaniu w JavaScript, koniecznie zacznij od kursu Wprowadzenie do JS: Rysowanie i animacja na Khan Academy. Kurs jest w języku polskim i dostępny jest za darmo. Jest bardzo dobry dla osób, które nie miały wcześniej styczności z programowaniem. Naprawdę polecam ten kurs ponieważ świetnie wprowadza w świat programowania. Dobrze dobrano metodę nauki, nie tylko oglądamy co dzieje się na ekranie, ale aktywnie uczestniczymy w szkoleniu wykonując zadania (wyzwania) bezpośrednio na platformie. Wszystko ma w zasadzie formę zabawy.

Po tym kursie warto przerobić następny kurs na Khan Academy, a mianowicie: HTML/JS: Tworzenie interaktywnych stron internetowych. Na stronie dostępne są też inne kursy np te dotyczące HTML i CSS.

Jeśli interesują cię kursy po polsku to możesz zainteresować się również kursem: JavaScript i HTML Canvas od zera dostępnym na stronie kursownik. Tutaj mamy inną formę nauki, a mianowicie dostępne są filmy omawiające kolejne zagadnienia.

A teraz platforma, którą bardzo lubię: codecademy. Można na niej uczyć się programować w różnych językach, dostępny jest również kurs HTML i CSS. Język JavaScript poznamy korzystając z kursu Introduction to JavaScript. Kurs jest darmowy, choć nieco okrojony według wersji Pro (płatnej) – pozbawiony zadań projektowych i quizów. Wersja darmowa w zupełności jednak wystarcza. Wszystkie kursy dostępne są w języku angielskim.

Platformą nieco podobną do codecademy jest freeCodeCamp. Tutaj również wykonujemy zadania bezpośrednio na platformie. Zasoby są jednak dużo szersze, HTML, CSS, Bootstrap, React – wymarzone miejsce dla przyszłego Front-End Developera. Sama ścieżka JavaScript to ok 300 godzin kursu. Wszystkie materiały dostępne są za darmo.

Darmowe kursy JavaScript znajdziemy na udacity. Te kursy to przede wszystkim materiały filmowe oraz teksty. Nie ma tutaj platformy, na której można od razu kodować, tak jak to było w przypadku khan academy, codecademy czy freeCodeCamp. Kurs podstawowy to Intro to JavaScript oraz kolejny JavaScipt and the DOM. Darmowe są również kursy JQuery oraz ES6.

Warto również zajrzeć na edx, na którym znajdziemy mnóstwo darmowych, dobrze przygotowanych merytorycznie kursów. Dostępny jest JavaScript Introduction przygotowany przez W3C oraz Programming for the Web with JavaScript wykonany przez Uniwersity of Pensylvania. Możemy również poznać JQuery i nauczyć się programowania asynchronicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *