Najlepsza książka do nauki Pythona

Jeśli macie właśnie zamiar nabyć książkę do nauki Pythona i zastanawiacie się, która książka do programowania książka Python jest najlepsza dobrze trafiliście. Postaram się przedstawić wam książki, moim zdaniem, warte polecenia dla osób na różnych poziomach nauki programowania.

Python dla każdego. Podstawy programowania – Michael Dawson

Polecam.

Książka “Python dla każdego” to bardzo dobra książka dla początkujących. Jest to dobry wybór dla tych z was, którzy dopiero zaczynają uczyć się programowania i język Python jest dla nich pierwszym językiem programowania.

Książka nie jest nudna. Autor stosuje ciekawe przykłady, które według mnie angażują czytelnika. Podaje też naprawdę trafione analogie, dzięki którym programowanie nie wydaje się “czarną magią”. Ciekawe jest też stosowanie metody projektów. W zasadzie każdy rozdział to projekt. Na początku rozdziału autor przestawia problem do rozwiązania, a następnie krok po kroku rozwiązuje go wprowadzając potrzebne zagadnienia, Bardzo podoba mi się takie podejście. Dzięki temu bowiem od razu wiemy, że uczymy się czegoś przydatnego i nie jest to tylko teoria dla teorii. Na końcu rozdziałów znajdują się dodatkowo zadania do rozwiązania dzięki, którym poćwiczymy, utrwalimy wiedzę i sprawdzimy swoje umiejętności programistyczne.

Książkę wydało wydawnictwo Helion i na jego stronie można zapoznać się z zawartością książki: przejrzeć spis treści oraz przeczytać jeden z udostępnionych rozdziałów. Rozdział ten dotyczy tworzenia gry: Rozdział : Gra Astrocrash

Python. Instrukcje dla programisty – Eric Matthes

Polecam.

Drugą pozycją, którą polecam jest “Python. Instrukcje dla programisty”. Książka solidna, zawiera wszystko to, co powinna zawierać dobra książka do Pythona.

Przed zakupem proponuję przejrzeć sobie udostępniony fragment książki (rozdział na stronie wydawnictwa Helion). Dobrym pomysłem będzie porównanie tej pozycji z pierwszą polecaną przeze mnie książką. Sprawdźcie, która wydaje wam się bardziej przystępna. Tak jak pisałam wcześniej obie są godne polecenia.

Python. Rusz głową – Paul Barry

Książka jest niestandardowa. Ma zupełnie inną formułę, informacje przekazuje w różnych formach. Pełna rysunków, schematów, coś jakby notatek tworzonych niby odręcznie.

Odnośnie treści. Tak jak już pisałam, zagadnienia są prezentowane w specyficzny sposób. Ma on głównie pomagać czytelnikowi w nauce. Jednym może to pomóc, a innym przeszkadzać. Formuła książki może odpowiadać, albo nie. Dlatego najlepiej byłoby przed ewentualnym kupnem przejrzeć sobie książkę. W przypadku kiedy książka jest wydana przez wydawnictwo Helion, to odsyłam do udostępnionych fragmentów książek. Ale w tym przypadku niestety nie mogę, bo wydawnictwo nic nie opublikowało. Szkoda.

Python 3. Proste wprowadzenie do fascynującego świata programowania – Zed A. Shaw

Książka Python 3

Książka “Python 3” udostępniona jest za darmo przez autora na stronie: https://learnpythonthehardway.org/python3/ Książka w oryginale ma tytuł “Learn Python. The Hard Way” i oczywiście jest w języku angielskim.

Autor często odsyła czytelnika do poszukiwań w Internecie. Nie rozumiem tego zabiegu. Ktoś może powiedzieć, że to dobrze, że uczy przyszłego programistę samodzielności. Tylko czy ja kupuję książkę po to, żeby uczyć się z Internetu?

Książkę Python 3 wydał Helion i na jego stronie, tak jak zwykle, można zapoznać się szczegółowo z zawartością książek, Zachęcam do przejrzenia pierwszego rozdziału książki: Ćwiczenie 1 : Dobry pierwszy program oraz książki w oryginale (link wyżej).

Automatyzacja nudnych zadań z Pythonem. Nauka programowania – Albert Sweigart

Książka Python 3

Książka “Automatyzacja nudnych zadań z Pythonem” a w zasadzie w oryginale po angielsku “Learn Python. The Hard Way” udostępniona jest za darmo przez autora na stronie: https://automatetheboringstuff.com/. Ma też swój kanał na youtubie.

Autor podzielił książkę na dwie części. Część pierwsza – zapoznaje z podstawami programowania w Pythonie. Część druga, zajmująca ponad połowę książki, to praktyczne projekty, gdzie wraz z autorem tworzysz programy rozwiązujące konkretne problemy. I to jest naprawdę dobre rozwiązanie.

Książka naprawdę godna polecenia, ale … jest jedno ale. W książce brakuje zagadnień związanych z klasami i obiektowością. Dlatego, jeżeli potrzebujesz książki, która będzie dla ciebie podstawowym źródłem wiedzy, wybierz inną pozycję (książki polecane na początku wpisu).

Książkę w języku polskim wydało wydawnictwo Helion i na jego stronie, możesz przejrzeć jeden z rozdziałów. Udostępniony rozdział dotyczy Pobierania danych z Internetu .

Python. Ćwiczenia praktyczne – Andrzej Kierzkowski, Marek Gawryszewski

Książka Python 3

Programować nie nauczymy się czytając książki. Programować uczymy się programując. Nawet jeśli przeczytacie kilka książek do Pythona, to aby sprawnie pisać kod musicie po prostu pisać kod, a konkretnie samodzielnie rozwiązywać konkretne problemy, zadania.

Autorzy na początku książki Python. Ćwiczenia praktyczne – wprowadzają pojęcie algorytm oraz pokazują przykład schematu blokowego. Dalej mamy nieco teorii oraz zadania wraz z rozwiązaniami w Pythonie. Są to zadania na poziomie podstawowym.

Książkę wydał Helion i normalnie zachęciłabym was do zapoznania się z przykładowym rozdziałem. Ale przy tej książce mam wątpliwości, czy przykładowy rozdział was nie zniechęci, jest to bowiem fragment dotyczący algorytmów. Pamiętajcie, że książka jest prosta, a to jest rodział pokazujący jak myśleć algorytmicznie, czyli jak rozwiązywać zadania z programowania
Rozdział 2 : Ćwiczenia z myślenia algorytmicznego

Python w analizie danych. Przetwarzanie danych za pomocą pakietów Pandas, NumPy oraz środowiska IPython – Wes McKinney

Książka Python 3

Oczywiście nie jest to pozycja dla osób początkujących, pragnących nauczyć się podstaw Pythona. Książka “Python w analizie danych” przeznaczona jest dla osób, które znają już nieco podstaw języka i chcą wykorzystać go do Analizy danych. Znajdziemy tu omówienie najważniejszych bibliotek wykorzystywanych przez analityków.

Trochę czuję niedosyt. Brakuje mi bardziej konkretnego przykładu, projektu, który pokazywałby wykorzystanie w praktyce poznanych zagadnień.

Książka wydana została przez wydawnictwo Helion i na jego stronie można zapoznać się ze spisem treści oraz przeczytać jeden z rozdziałów:
Rozdział 5: Rozpoczynamy pracę z biblioteką Pandas

Zobacz podobne

More Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Menu