Nauka programowania w Python
Programowanie,  Python

Najlepsze książki do nauki Pythona

Jeśli macie właśnie zamiar nabyć książkę do nauki Pythona i zastanawiacie się, która książka do Python jest najlepsza, dobrze trafiliście. Postaram się przedstawić wam książki, które moim zdaniem, są warte polecenia i to dla osób na różnych poziomach nauki programowania.

Python dla każdego. Podstawy programowania – Michael Dawson

Ocena: Polecam.

Książka „Python dla każdego” to bardzo dobra książka dla początkujących. Jest to dobry wybór dla tych z was, którzy dopiero zaczynają uczyć się programowania i język Python jest dla was pierwszym językiem programowania.

Książka nie jest nudna. Autor stosuje ciekawe przykłady, które według mnie angażują czytelnika. Podaje też naprawdę trafione analogie, dzięki którym programowanie nie wydaje się „czarną magią”.

Na uznanie zasługuje stosowanie metody projektów. W zasadzie każdy rozdział to projekt. Na początku rozdziału autor przestawia problem do rozwiązania, a następnie krok po kroku wprowadza potrzebne zagadnienia. Na koniec rozwiązuje problem korzystając z przestawionych wcześniej treści. Bardzo podoba mi się takie podejście. Dzięki temu bowiem od razu wiemy, że uczymy się czegoś przydatnego i nie jest to tylko teoria dla teorii.

Na końcu rozdziałów znajdują się również, dodatkowo zadania do rozwiązania, dzięki którym poćwiczymy, utrwalimy wiedzę i sprawdzimy swoje umiejętności programistyczne.

Książkę wydało wydawnictwo Helion i na jego stronie można zapoznać się z zawartością książki: przejrzeć spis treści oraz przeczytać jeden z udostępnionych rozdziałów. Rozdział ten dotyczy tworzenia gry: Gra Astrocrash

Python. Instrukcje dla programisty – Eric Matthes

Ocena: Polecam.

Drugą pozycją, którą polecam jest „Python. Instrukcje dla programisty”. Książka solidna, zawiera wszystko to, co powinna zawierać dobra książka do Pythona.

Przed zakupem proponuję przejrzeć sobie udostępniony fragment książki dotyczący Słowników . Dobrym pomysłem będzie porównanie tej pozycji z pierwszą polecaną przeze mnie książką. Sprawdźcie, która wydaje wam się bardziej przystępna. Tak jak pisałam wcześniej obie są godne polecenia.

Python. Rusz głową – Paul Barry

Książka jest niestandardowa. Ma zupełnie inną formułę, informacje przekazuje w różnych formach. Pełna rysunków, schematów, coś jakby notatek tworzonych niby odręcznie.

Odnośnie treści. Tak jak już pisałam, zagadnienia są prezentowane w specyficzny sposób. Ma on głównie pomagać czytelnikowi w nauce. Jednym może to pomóc, a innym przeszkadzać i denerwować. Formuła książki może odpowiadać, albo nie. Dlatego najlepiej byłoby przed ewentualnym kupnem przejrzeć sobie książkę.

W przypadku kiedy książka jest wydana przez wydawnictwo Helion, to odsyłam do udostępnionych fragmentów książek. Ale w tym przypadku niestety nie mogę, bo wydawnictwo nic nie opublikowało. Szkoda.

Automatyzacja nudnych zadań z Pythonem. Nauka programowania – Albert Sweigart

Książka „Automatyzacja nudnych zadań z Pythonem” a w zasadzie w oryginale po angielsku „Automate the Boring Stuff with Python” udostępniona jest za darmo przez autora na stronie: https://automatetheboringstuff.com/. Ma też swój kanał na youtubie. Po polsku książkę wydało wydawnictwo Helion.

Autor podzielił książkę na dwie części. Część pierwsza – zapoznaje z podstawami programowania w Pythonie. Część druga, zajmująca ponad połowę książki jest nieco bardziej zaawansowana. Wraz z autorem tworzysz programy rozwiązujące konkretne problemy. I to jest naprawdę dobre rozwiązanie.

Książka byłaby naprawdę godna polecenia, ale … jest jedno ale. W książce brakuje zagadnień związanych z klasami i programowaniem obiektowym. Dlatego, jeżeli potrzebujecie książki, która będzie dla Was podstawowym źródłem wiedzy, wybierzcie inną pozycję, np spośród książek polecanych na początku wpisu. Pamiętajcie też, że jest to moja subiektywna opinia o książce, a nie jakaś recenzja.

Książkę w języku polskim wydało wydawnictwo Helion i na jego stronie, możesz przejrzeć jeden z rozdziałów. Udostępniony rozdział dotyczy Pobierania danych z Internetu .

Python w analizie danych. Przetwarzanie danych za pomocą pakietów Pandas, NumPy oraz środowiska IPython – Wes McKinney

Oczywiście nie jest to pozycja dla osób początkujących, pragnących nauczyć się podstaw Pythona. Książka „Python w analizie danych” przeznaczona jest dla osób, które znają już nieco podstaw języka i chcą wykorzystać go do Analizy danych. Znajdziemy tu omówienie najważniejszych bibliotek wykorzystywanych przez analityków.

Trochę czuję niedosyt. Brakuje mi bardziej konkretnego przykładu, projektu, który pokazywałby wykorzystanie w praktyce poznanych zagadnień.

Książka wydana została przez wydawnictwo Helion i na jego stronie można zapoznać się ze spisem treści oraz przeczytać jeden z rozdziałów:
Rozdział 5: Rozpoczynamy pracę z biblioteką Pandas

 

Książka Python 3

Dive into Python 3 – Mark Pilgrim

Książka do Pythona udostępniona za darmo przez autora na stronie: https://diveintopython3.problemsolving.io/ . Książka w oryginale, w wersji angielskiej.

Zachęcam do korzystania z oryginału. Ale … jeśli wolicie książki po polsku to … Ponieważ książka udostępniona jest na zasadach Creative Commons to doczekała się polskiego tłumaczenia. Wersja polska udostępniona została na wikibooks i otrzymała tytuł „Zanurkuj w Pythonie”: https://pl.wikibooks.org/wiki/Zanurkuj_w_Pythonie

Jak książka do Pythona

Przedstawiłam powyżej najlepsze, moim zdaniem, książki do nauki Pythona. Ale … są to tylko moje subiektywne opinie. Być może Wy macie zupełnie inne zdanie. Zachęcam do podzielenia się opiniami o dobrych i tych mniej dobrych książkach do nauki programowania w języku Python.

A wy z jakich książek korzystacie? Spełniły wasze wymagania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *