Python Zadania: zadanie Liczby

Zadanie. Liczby
W pliku liczby.txt zapisano 500 liczb całkowitych dodatnich po jednej w każdym wierszu.
Każda liczba jest z zakresu od 1 do 100 000. Napisz program(-y) dający(-e) odpowiedzi do poniższych zadań. Zapisz uzyskane odpowiedzi w pliku wyniki4.txt, poprzedzając każdą z nich numerem odpowiedniego zadania.

Uwaga: Plik przyklad.txt zawiera przykładowe dane spełniające warunki zadania. Odpowiedzi dla danych z tego pliku są podane pod treściami zadań.

Zadanie 1
Podaj, ile z podanych liczb jest potęgami liczby 3 (czyli liczbami postaci 1 = 30 , 3 = 31, 9 = 32 itd.).
Dla pliku przyklad.txt odpowiedź wynosi 2.

Zadanie 2
Silnią liczby naturalnej k większej od 0 nazywamy wartość iloczynu 1·2·…·k i oznaczamy
przez k!.
Przyjmujemy, że 0!=1. Zatem mamy:
0! = 1,
1! = 1,
2! = 1·2 = 2,
3! = 1·2·3 = 6,
4! = 1·2·3·4 = 24 itd.
Dowolną liczbę naturalną możemy rozbić na cyfry, a następnie policzyć sumę silni jej cyfr. Na
przykład dla liczby 343 mamy 3! + 4! + 3! = 6 + 24 + 6 = 36.
Podaj, w kolejności ich występowania w pliku liczby.txt, wszystkie liczby, które są równe
sumie silni swoich cyfr.
W pliku przyklad.txt znajduje się jedna taka liczba: 145 (1!+4!+5! =1+24+120 =145).

Zadanie 3
W pliku liczby.txt znajdź najdłuższy ciąg liczb występujących kolejno po sobie i taki, że największy wspólny dzielnik ich wszystkich jest większy od 1 (innymi słowy: istnieje taka liczba całkowita większa od 1, która jest dzielnikiem każdej z tych liczb).
Jako odpowiedź podaj wartość pierwszej liczby w takim ciągu, długość ciągu oraz największą liczbę całkowitą, która jest dzielnikiem każdej liczby w tym ciągu. W pliku z danymi jest tylko jeden taki ciąg o największej długości.
Uwaga: Możesz skorzystać z zależności NWD(a, b, c) = NWD(NWD(a, b), c).

Przykład:
Dla liczb 3, 7, 4, 6, 10, 2, 5 odpowiedzią jest 4 (pierwsza liczba ciągu), 4 (długość ciągu) i 2 (największy wspólny dzielnik), natomiast dla liczb 5, 70, 28, 42, 98, 1 odpowiedzią jest 70 (pierwsza liczba ciągu), 4 (długość ciągu) i 14 (największy wspólny dzielnik).
Odpowiedź dla pliku przyklad.txt: pierwsza liczba ciągu 90, długość 5, największy wspólny dzielnik 10.

Najlepsza książka do nauki Pythona

Jeśli macie właśnie zamiar nabyć książkę do nauki Pythona i zastanawiacie się, która książka do programowania książka Python jest najlepsza dobrze trafiliście. Postaram się przedstawić wam książki, moim zdaniem, warte polecenia dla osób na różnych poziomach nauki programowania.

Automatyzacja nudnych zadań z Pythonem – Albert Sweigart

Świetna książka. W zasadzie jest w niej wszystko co potrzebne na początek. Jasno, precyzyjnie wytłumaczone. Jak dla mnie najlepsza książka.

Dla wszystkich pragnących poznać język Python. Wydaje się, że jest to klasyczna pozycja, który dobrze posłuży osobom, które dopiero zaczynają uczyć się programowania. Ale przyda się również tym, którzy gdzieś może kiedyś mieli już styczność z programowaniem w innym języku.

Książkę wydał Helion i na jego stronie można zapoznać się szczegółowo z zawartością książki, zobaczyć spis treści oraz przeczytać jeden z rozdziałów
Rozdział : Pobieranie danych z Internetu

Druga najlepsza Python książka

Czy istnieje jeszcze druga książka do Pythona, którą mogę polecić? Jeszcze nie wiem. Jeśli coś ciekawego wpadnie w moje ręce chętnie napiszę.

Książki, które mam lub miałam w ręku opisuję poniżej. Być może któraś z nich po wnikliwym przejrzeniu trafi tutaj, do tych najlepszych …

A Wy macie jakiś własny typ? Która książka okazała się tą właściwą, najlepszą dla was. Jaka książka według was powinna tutaj trafić ?

Przejrzane, przeczytane – czyli książki, które wpadły w moje ręce

Python. Rusz głową – Paul Barry

Książka jest niestandardowa. Ma zupełnie inną formułę, informacje przekazuje w różnych formach. Pełna rysunków, schematów, coś jakby notatek tworzonych niby odręcznie.

Poniżej wrzuciłam fotki zawartości, tak żebyście mogli zobaczyć o czym mówię. Normalnie odesłałabym was do strony Helionu, abyście tam przejrzeli sobie zawartość, ale tym razem nie mogę tego zrobić, gdyś wydawnictwo nic nie udostępniło.

Na razie przejrzałam pierwszy rozdział i jestem rozczarowana. Już na początku autor daje nam krótki kod programu, który mamy sobie przepisać (widoczny poniżej na stronie 4 i, który wcale nie jest prosty dla osoby początkujacej). Na jego przykładzie omówia import modułów, listy, metody … – kompletnie nie rozumiem po co już na początku pokazywać to osobie, która pierwszy raz siada do Pythona i która w Pythonie nie napisała jeszcze ani jednej linijki kodu.

Dla mnie jest to jedno wielkie poplątanie. Ale zaznaczam, że to moja bardzo subiektywna opinia o książce. O chwilę … może się jednak mylę … książka jest przeznaczona dla osób, które już miały styczność z programowaniem, może w Pythonie, a może w innym języku. Tak, wtedy ma to sens. Tylko wtedy wydaje mi się, że lepsza będzie polecana przeze mnie książka „Automatyzacja nudnych zadań z Pythonem”

Python 3. Proste wprowadzenie do fascynującego świata programowania – Zed A. Shaw

Książka Python 3

Książkę Python 3 przejrzałam dotąd pobieżnie. Na razie tylko pierwszy rzut okiem.

Treść poukładana jest w ćwiczenia. Jest to wygodne dla osób, które dopiero uczą się programować.

Na razie zauważyłam, że autor często odsyła czytelnika do poszukiwań w Internecie. Niby dobrze, uczy samodzielności, ale czy po to kupujemy książkę? Np instrukcja input i odesłanie do Internetu, żeby odnaleźć sobie co ona robi …

Książkę Python3 wydał Helion i na jego stronie, tak jak zwykle, można zapoznać się szczegółowo z zawartością książki, Zachęcam do przejrzenia pierwszego ćwiczenia (rozdziału) możecie wtedy poznać czy książka jest dla was. Wcześniejszy to ćwiczenie 0 (rozdział), gdzie omówiono instalację Pythona.
Ćwiczenie 1 : Dobry pierwszy progam

Python. Ćwiczenia praktyczne – Andrzej Kierzkowski, Marek Gawryszewski

Książka Python 3

Programować nie nauczymy się czytając książki. Programować uczymy się programując. Nawet jeśli przeczytacie kilka książek do Pythona, to aby sprawnie pisać kod musicie po prostu pisać kod,a konkretnie samodzielnie rozwiązywać konkretne problemy, zadania.

Podoba mi się to, że autorzy na początku książki Python. Ćwiczenia praktyczne – wprowadzają pojęcie algorytm oraz pokazują przykład schematu blokowego. Dalej mamy wyłożone podstawy Pythona wraz z ćwiczeniami, zadaniami do wykonania.

Książkę wydał Helion i normalnie zachęciłabym was do zapoznania się z przykładowym rozdziałem. Ale przy tej książce mam wątpliwości, czy przykładowy rozdział was nie zniechęci, jest to bowiem fragment dotyczący algorytmów. Pamiętajcie, że książka jest prosta, a to jest rodział pokazujący jak myśleć algorytmicznie, czyli jak rozwiązywać zadania z programowania
Rozdział 2 : Ćwiczenia z myślenia algorytmicznego

Python w analizie danych. Przetwarzanie danych za pomocą pakietów Pandas, NumPy oraz środowiska IPython – Wes McKinney

Książka Python 3

Na razie tylko pierwszy rzut okiem. Książka czeka jeszcze na dokładne przejrzenie.

Oczywiście nie jest to pozycja dla osób początkujących, pragnących nauczyć się podstaw Pythona.

Tutaj niedługo napiszę nieco więcej …

proszę o cierpliwość …

Książka wydana została przez wydawnictwo Helion i na jego stronie można zapoznać się ze spisem treści oraz przeczytać jeden z rozdziałów:
Rozdział 5: Rozpoczynamy pracę z biblioteką Pandas

Programowanie dla dzieci – najlepsze książki do nauki kodowania

Postanowiłam zaopatrzyć moje dziecko w książkę, dzięki której nauczy się programowania. Poszperałam, poszukałam i przestawiam Wam moje typy. Dzisiejszy temat programowanie dla dzieci książka.

Obecnie dużo mówi się o tym, by uczyć dzieci programowania. Wydaje mi się, że większość nauczycieli prowadzących zajęcia z komputerem w szkołach, wprowadza już elementy programowania. Być może nasze dzieci poznają język LOGO i pracują w Logomocji, a może korzystają ze Scratcha.
Wszystko zależy od szkoły, nauczyciela – czy nauczyciel jest przygotowany i sam potrafi programować, czy szkoła organizuje zajęcia dodatkowe …

Wydaje mi się, że większość nauczycieli prowadzących zajęcia z komputerem w szkołach, wprowadza już elementy programowania. Być może nasze dzieci poznają język LOGO i pracują w Logomocji, a może korzystają ze Scratcha.
Wszystko zależy od szkoły, nauczyciela – czy nauczyciel jest przygotowany i sam potrafi programować, czy szkoła organizuje zajęcia dodatkowe …

Nauka programowania ma wiele zalet. Oczywiście dziecko może w przyszłości zostać dobrym programistą, a dobrym będzie oznaczało świetnie zarabiającym.

Jednak nie każde dziecko zostanie programistą, bo nie każde dziecko ma do tego predyspozycje. Czy oznacza to jednak, że nie powinniśmy uczyć dzieci programować? Ależ skąd.

Nauka programowania to dla dzieci świetna zabawa. Czy istnieje chłopiec, który nie chciałby stworzyć własnej gry komputerowe?

Tworzenie gier i innych programów jest bardzo twórcze. Programowanie rozwija logiczne myślenie i zdolność do rozwiązywania problemów.

Książki do nauki programowania dla dzieci

W tym momencie mam na biurku trzy książki dla dzieci.

  1. Kodowanie dla dzieci. Baw się i ucz ze Scratchem i Pythonem. Marc Scott
  2. Programowanie – jakie to proste!: dla dzieci. Carol Vordeman
  3. Nauka programowania z Minecraftem: buduj niesamowite światy z wykorzystaniem mocy Pythona! Craig Richardson
  4. Python dla dzieci. Programowanie na wesoło. Jason R. Briggs

Podaję je w takiej kolejności, bo taka wydawała mi się prawidłowa, jeśli oceniałam je pod kątem trudności, wieku dziecka, dla którego jest przeznaczona.

Książki mają bowiem służyć mojemu dziecku do nauki programowania. Dziecko ma dopiero 8,5 lat i chodzi do 2klasy szkoły podstawowej. Zależało mi, żeby początki były łatwe i absolutnie nie zniechęcające.

Na pierwszy ogień wybrałam więc pozycję pierwszą, czyli „Kodowanie dla dzieci”.

Kodowanie dla dzieci. Baw się i ucz ze Scratchem i Pythonem. Marc Scott

Kodowanie dla dzieci (empik ok 23zł)

Książka bardzo kolorowa, przystępna. Niestety bardzo cieniutka – 60 stron. Napisałam „niestety”, ale w zasadzie może być to plusem, bo nie przerazi młodszych dzieci.

Z tej książki korzysta obecnie moje dziecko, które ma 9 lat i chodzi do II klasy szkoły podstawowej. Wydawało mi się, że taka cieniutka kolorowa książeczka będzie w sam raz. Czy miałam rację? Otóż i tak, i nie.

To co nam się podoba w książce to to, że moje dziecko daje radę pracować z nią samo. Książka zawiera jasne instukcje krok po kroku. Dla mnie jest to też okazja, aby nauczyć dziecko takiej formy pracy, pracy samodzielnej – przedewszystkim czytania ze zrozumieniem i korzystania z instrukcji. Oczywiście nie zawsze wszystko wychodzi i czasami mój syn przegapi jakiś fragment i wtedy mamy: „mama nie wychodzi mi”.

Książka jednak mnie zaskoczyła. Wyszłam z założenia, że to taka cienka kolorowa książeczka, którą moje dziecko szybko połknie, coś tam się pobawi i w sumie niewiele się nauczy. Tymczasem wcale tak nie jest. Już pierwszy przykład zawiera definiowanie bloków i zmiennych. W kolejnym przykładzie mamy już powtórzenia. A więc od razu mamy wprowadzenie do programowania, a nie tylko same puste bawienie się programem. I za to daję jej duży plus.

Co będzie dalej i czy dziecko 9 letnie nauczy się programowania, napiszę gdy przerobimy zawarty w niej materiał. Póki co, moje dziecko jest bardzo zachęcone, i cieszy się, że jest już programistą.

Programowanie – jakie to proste!: dla dzieci. Carol Vordeman

Programowanie jakie to proste (empik ok 40zł)

Książka uczy programowania w programie Scratch oraz w języku Python. Ma ok 220 stron (Scratch zajmuje ok 60 stron, a Python ok 90str). Wnętrze książki ładne, kolorowe i wydaje mi się, że zachęcające dzieci do nauki programowania.

Napiszę od razu uczciwie, że książka nie jest jeszcze używana przez mojego 8 latka. Było tylko spojrzenie na nią i powrót do książki „Kodowanie dla dzieci”. Czeka więc sobie, gdy Scratch z „Kodowania” zostanie przerobiony i będzie można robić kolejne projekty z innej, tej, książki.

Napewno książka sprawdzi się u dzieci nieco starszych. Ma również fajne przykłady, ale ma też więcej tzw teorii. I dobrze, bo tłumaczy potrzebne zagadnienia.

Nauka programowania z Minecraftem: buduj niesamowite światy z wykorzystaniem mocy Pythona! Craig Richardson

Książka uczy programowania w Minecraftcie. Jeszcze czeka, nie jest używana. Mam bowiem mieszane uczucia co do niej. I nie zdecydowałam jeszcze, czy będziemy jej używać. Oczywiście mój syn lubi gry komputerowe, lubi też grać w Minecrafta. A ja z jednej strony chcę pokazać mu jak fajne jest programowanie, ale z drugiej strony nie chcę zachęcać go do gier. Póki co skupiam się na tym, by odciągać go od gier, tak by miał swoje zainteresowania i to je rozwijał. A nie przesiadywał przy komputerze, czy tablecie grając.

Python dla dzieci. Programowanie na wesoło. Jason R. Briggs

Książka zdecydowanie przeznaczona jest dla dzieci starszych, a w zasadzie nastolatków i młodzieży.

Książkę tylko przejrzałam z ciekawością. Może wkrótce postaram się przejrzeć ją badziej dokładnie i przedstawić opinię o niej.

Na stronie wydawnictwa Helion możecie zapoznać się z książką, zobaczyć spis treści oraz przeczytać Rozdział 1:Nie wszystkie węże są gadami

Jeśli interesuje cię programowanie w języku Python zapraszam do przeczytania wpisu o najlepszych książkach do Pythona.